předchozí další 

Mikrovlnný závod 2007 na Svinci


Snad poprvé v historii našeho klubu jsme se zůčastnili Mikrovlnného závodu. Po dobrých zkušenostech s naší technikou (transvertory DB6NT) na kótě Dlouhé stráně (JO80NB) , jsme vyrazili na Svinec (JN89XN) a neočekávali žádné problémy. Bohužel všechno bylo jinak.Počasí bylo typicky kontestové - tedy deštivo. Dorazili jsme na kopec a s Láďovou pomocí jsme namontovali na stožár antény i transvertory za občasného deště. Povedlo se a už v suchu a teple jsme zjistili , že technika funguje a po kontrolním spojení s místní stanicí s výsledkem - funguje to, signál je silný a v pohodě, jsme začali závodit.
--------------
Bohužel první studená sprcha přišla od sousedů OK2KYC. Náš signál je strašný , děláme binec po celém pásmu a jen otravujeme ostatní. Tohle jsme opravdu nečekali . Nakonec rezignujeme a přestáváme jet na výzvu v pásmu 23cm. Tím ovšem problémy nekončí. Zjišťujeme, že nejsme schopni číst slabší stanice, protože naše přijímací cesta je zahlcena signálem od sousedních stanic. Odsměrování antény nepomáhá, ona 55el F9FT není nic moc a naše QTH leží v oblíbeném (západním ) směru našich sousedů. Opouštíme tedy myšlenku na dobrý výsledek v pásmu 23cm a spíše jen rozdáváme body. Na 13cm je docela klid , takže můžeme jet na výzvu. Bohužel výkon cca 1W do malé wifi parabolky spolu s polohou QTH nedává šanci na lepší výsledek. Rezignujeme a nakonec s pomoci Mirka OK2ZM balíme techniku již po poledni.
--------------
Zjištění, že naše zařízení není použitelné v závodě z JN89XN je docela neveselé. Nicméně nehážeme flintu do žita. Už mám v plánu několik vylepšení transvertoru pro 23cm a pokusím se zajistit nějaké měření. Opravdu mne zajímá co nám z toho "leze". Závod v číslech : 23cm = 25qso = 1717km , 13cm = 10qso = 513km. Celkově zklamání . Pokud jsme někomu otrávili závod , omlouváme se , nebylo to naším cílem. Sousedům v OK2KYC gratulujeme k velmi pěknému výsledku v pásmu 23cm. 73!


Jirka OK2VWN
3.6.2007