předchozí další 

UHF Contest 2016, Svinec JN89XN


Letošní UHF contest měl být takovou pěknou tečkou za závodní sezónou. V plánu byla expedice na Dlouhé Stráně v JO80NB. No nakonec to dopadlo úplně jinak. Ale po pořádku.

Příprava na UHF contest spočívala pouze v odstranění několika drobných závad na technice. Na nic většího mi nezbyl čas. Konec září je totiž v našem radioklubu každoročně poznamenán celkovým úklidem prostor pro zahájení nové sezóny elektrotechnických kroužků a kroužku OB a letos i malováním po částečné opravě střechy. Většina operátorů sice v tyto dny odjela na pozdní dovolenou, ale plánovali se vrátit ještě před začátkem závodu. Takže když jsem týden před odjezdem do JO80NB vyřizoval patřičná povolení, měl jsem na seznamu šest operátorů i s nějakou tou týlovou podporou. Předpověď počasí slibovala super sobotu a drobný déšť v neděli na konci závodu. Prostě ideální podmínky.



To jsem ještě netušil, že jediné co z plánu zůstane bude vyplněná předpověď počasí. První špatná zpráva dorazila asi ve středu, kdy hlásil nemoc první operátor a do pátku odpadli (bohužel většinou ze zdravotních důvodů) další tři operátoři. V pátek odpoledne bylo jasné, že jsem pro expedici na Dlouhé Stráně zůstal pouze já a Jarek BFO, který se však vrátí domů z dovolené až v noci před závodem. Protože ve dvou lidech se ten cirkus postavit nedá, bylo jasné, že super UHF contest se nekoná. Operativně jsme přešli na variantu domácí kóta Svinec JN89XN, jeden podpůrný tým na stavění v sobotu, jeden až dva operátoři a druhý podpůrný tým v neděli na balení. A tak nějak to proběhlo.

Na kopec jsme dorazili až po jedné hodině. Nahoře již čekal Petr PPC s kamarádem a dětmi coby podpůrný stavěcí tým. Spolu s Pavlem nás bylo tak akorát na bezpečnou stavbu těžkého MW stožáru. Chyběl hlavní kotevní technik, takže než jsme se vymotali z kotevních lan byl tu začátek závodu a my měli postavené pouze pracoviště pro 70cm.  Jarek BFO mohl začít pracovat včas. Tady je jeho reportáž ze sedmdesátky:


Na letošní UHF contest jsem se těšil, neboť bylo v plánu opětovně dobýt kótu Dlouhé Stráně, a také předpověď počasí skýtala naději na bezva, možná i rekordní, závod s příjemným pobytem v horské přírodě pod širým nebem. Duševně jsem se připravoval na organizačně i fyzicky náročnější víkend, na jehož samém počátku měla být a byla náročná cesta z daleké 4S. Plány a předpoklady vzaly však za své ve čtvrtek, kdy se, jak jsem se posléze telefonicky dozvěděl, v klubu nenašlo dost odvážlivců, nadšenců a opravdových závodníků, kteří by do JO80NB vyrazili. Škoda. Po nutných organizačních změnách jsme tedy dva karavany vytáhli na náš tradiční Svinec JN89XN, čerstvě uchráněný před jen stěží rozumně obhájitelnou výstavbou škaredé vyhlídky.

Stavba sedmdesátkového pracoviště proběhla trochu nejistě, chyběli nám dedikovaní odborníci, třeba na kotvy, ale nakonec úspěšně a včas. Pravda, na úkor mikrovln. Počasí bezvadné, vysílací technika také OK, jen bylo potřeba se seznámit s novou FT-991 a nebát se na ni sáhnout, klidně i mastnýma rukama na display :-D To byl zpočátku trochu oříšek, leč v zápalu boje to už šlo lépe. Stanice na pásmu byly, pomalu přibývaly i do deníku. KJTlog nám slouží již řadu let, jsme na něj zvyklí, ale občas s sebou přináší nemilá překvapení v podobě pádu, zmizení zaznamenaného QSO, špatné synchronizace PC, či jiná. Na druhou stranu, leccos je patrně spojeno s nestabilitou LAN a internetového připojení a KJTlog, příp. KSTplus, jen výpadky paketů nezpracovává zcela korektně. Výpočetní a datová komunikační technika nás zkrátka trochu trápí a pokulhává.

Později večer se u mne projevila únava z cestování, jet-lag a kdoví co, zkrátka jsem u zařízení usnul a spokojeně všechny ty deficity doháněl v horizontální poloze až těsně před rozbřesk. Průběžný výsledek nebyl špatný, škoda promarněných hodin, kdy se nedostávalo operátorů, kteří by odpadlíka nahradili. Dopoledne ještě pár kousků do deníku přibylo, po mém odjezdu domů (na oběd) již ne, takže ve finále 124 QSO a přes 36.000 bodů. Výsledek nikterak závratný, s kilometrovým průměrem jsem však spokojený.

Poznatky z pásma jsou obdobné jako při jiných závodech ze Svince. Stanice OL9W z Radhoště je asi 20 km daleko a má nás na azimutu 297°, jsme tedy přímo v jejich nejvýnosnějším směru, podle toho to taky vypadá. Sideband se ještě dá ustát, když jedou na jednom konci pásma, na druhém můžeme vysílat my a dokonce i něco slyšíme. Když však rozjedou CW, poznáme to, i když jsme o stovky kHz jinde. Opačně, pro nás směr východ, přesně 117°, je zkrátka mrtvý, ledaže trefíme díry mezi značkami nebo mají zrovna fyziologickou přestávku.

V kontrastu s OL9W bych zmínil OK2C, kteří jsou také asi 20 km daleko, u nás azimut 162°, který bývá zajímavý. Když se naladíme, víme, že jedou, jinak je klid, zkrátka nesrovnatelně nižší úroveň rušení, jsou užší. Určitě má vliv směr, laloky antén, atp. Jsme pro ně na 342°, možná jsme právě v minimu jejich antén. Domnívám se však, že je rozdíl i někde jinde, a to v technice, v kvalitě celé signálové cesty. Obě dvě stanice jsou špičkové, dosahují podobných výsledků. OL9W deklaruje polovinu výkonu OK2C, přesto je příjemnějším sousedem OK2C než OL9W.


Já jsem se věnoval jako obvykle MW pásmům. První spojení jsem udělal na 47GHz až hodinu po začátku závodu. Byli to klasicky OK2C a OL9W. Potom přišly na řadu nižší pásma, tady jsem první spojení zapsal až před osmou večer. Stavění MW stožáru a propojování techniky zabralo jako obvykle spoustu času. Bohužel ukázalo se, že pásmo 9cm je mimo provoz. Transvertor divně šuměl a stanice nikde. Oprava na kopci nemožná. Náladu nejen mně vylepšil Pavel, který připravil super pstruhy na ohni.  Potom stavěcí tým vyrazil k domovu. Vydržel jsem dělat  spojení napříč šesti pásmy až do půl druhé v noci. Potom jsem šel spát a dopřál si osm hodin relaxace. Dopoledne dorazil opět Pavel jako "kuchař" a podpora. Jarek mezitím ukončil činnost na sedmdesátce a před polednem se odebral domů. Dělal jsem pár hodin spojení, ale byl jsem dost unavený a asi i zklamaný tím, jak to celé dopadlo. Kuchař Pavel "uvařil" na oběd špekáčky na ohni - to potěšilo. V jednu hodinu jsem se ještě přemohl a znovu postavil stativ pro 47GHz a udělal spojení s OK2STV. Potom jsem se podíval na oblohu a rozhodl se ukončit závod. Sbalení celé techniky pro 70cm a MW trvá několik hodin a na obzoru se již blížily dešťové mraky.  Po druhé hodině dorazil balící tým, tedy Jirka PMJ, Karel a později Honza. Stožáry jsme sundávali už za deště. Vzhledem k počasí jsme vynechali i obvyklé závěrečné fotografování. 

Celkové zhodnocení:

Až nato, že jsme měli vysílat někde jinde, s jiným počtem operátorů a s daleko lepšími výsledky, to celkem jde. Výsledky odpovídají situaci a nasazení operátorů. Jarek udělal vzhledem k odjetým hodinám pěkný výsledek na 70cm a já jsem odjel MW spíše jen pro účast - na víc už jsem neměl energii. Poděkování patří také podpůrným týmům ve složení Pavel, Petr PPC a kolega, Karlos, Jirka PMJ a Honza. Bez kterých bychom to sami těžko postavili a sbalili. Takže díky všem a snad příště.... 
 

Technika:

Band RIG PA ANT
432 MHz FT991 PA 200W + LNA HA8ET 2x 19el DK7ZB
1,3 GHz FT897 + transvertor DB6NT PA MOSFET 80W Dish 180cm
2,3 GHz FT897 + transvertor DB6NT 1W Dish 180cm
3,4 GHz FT897 + transvertor HR3A 0,1W Flat
5,7 GHz FT897 + transvertor DB6NT 8W Dish 60cm
10 GHz FT897 + transvertor OK1FPC 2W Dish 60cm
24 GHz FT817 + transvertor 200mW Dish 60cm
47 GHz FT817 + směšovač 500µW Dish 60cm

Výsledky:

Band QSO Points ODX
432 MHz 124 36086 I2FHW,848km
1,3 GHz 21 3732 DF4IAO,601km
2,3 GHz 2 205 OM3KII,81km
3,4 GHz 0 0  
5,7 GHz 3 57 OL9W,21km
10 GHz 6 656 OL4A,340km
24 GHz 2 41 OL9W,21km
47 GHz 3 53 OL9W,21km

 


Jirka OK2VWN, Jarek OK2BFO
9.10.2016