předchozí další 

Stavba ANT 4 Square na 160m u OK2WM


V pátek mi zavolal Karel OK2WM, že v sobotu mám mimořádnou šanci zúčastnit se na jeho "farmě" unikátní akce - stavby anténního systému Four Square na 160m (čtyři 40-ti metrové vertikály). Je půlka listopadu, zima, samotná ANT je šílená, termín šibeniční, dalo se odpovědět jedině "No jasně!".Na začátku byla vize, stihnout vše v sobotu. Ale i přes dobrou Karlovu přípavu bylo práce opravdu hodně, protáhla se až do nedělního odpoledne. Co vyšlo dokonale, bylo počasí. Jakoby ani nebyl listopad. V sobotu inverze, dole mlha, ale u nás sluníčko. V neděli taky krásně. A hlavně, po oba dny úplné bezvětří.

Karel měl připraveny na zemi 4 vertikály, každý rozložen na 2 konstrukční díly, všechno kotvení (toho bylo požehnaně) a ostatní materiál a nářadí. Strategickým pomocníkem byla vysokozdvižná plošina 27m, tu řídil Bedřich. Na pomoc přijelo dalších 5 chlapů: Tomáš OK2BFN, Václav OK2PTS, Roman ex OL7BND (syn Oldy OK2SUK), Lukáš OK7WM a já OK2PMJ.

Zahájení akce v 8:30 seznámením a plánem. Postavení každého vertikálu proběhne ve dvou krocích. Spodní díl 25m, dole ukotvený v kloubu, zvednout plošinou za horní část do svislé polohy a ukotvit lany. Ve druhém kroku vynést na plošině do výšky 25m horní 15-ti metrový díl, uchycený ve speciálním přípravku již ve svislé poloze a zasadit jej do spodního dílu. Nakonec dokotvení.

A teď to začalo. Chvíli na zemi, hned zas ve výšce 25m, každý z vertikálů má 40 kotev, z toho 8 ocelových. Byla to pokaždé motanice tak na jednu hodinu. Není divu, celková délka všeho kotvení byla kolem 6km! Plošina jezdila nahoru, dolů, po kouskách opatrně mezi lany, nic se nezřítilo a hlavně nikdo. A pokud jsme něco zapomněli, šlo to napravit. Do večera se povedly 3 ze 4 vertikálů, ale i to považuju za úspěch.

V neděli pak poslední vertikál. Tomáš s Romanem odpoledne ještě Karlovi pomohli s demontáží 2m čtyřčete ze střechy, já už ne. Zbytek neděle a celé pondělí chlapi ještě věnovali dotažení kotev a přípravě nových kotvících ok, radiálům a koaxům, jak mi Karel později vykládal:

“Odjížděl jsem domů v pondělí kolem 21.30 a nedalo mi, abych aspoň krátce systém neodzkoušel. Provizorně, s chybějícími radiály a nezkontrolovaným fázováním, PSV asi 1:1.8, po 2 letech se vůbec divím, že to nějak vysílalo. Ale na první zavolání jsem se dovolal do jižního Sudánu v Africe se 150 W a z těch zajímavých tam ještě byl S21ZBC Bangladéš. Ve středu pak musím dodělat ty radiály, všechny úvazy na nová očka, natahat 6 beweridžů od 160 do 320m dlouhých, aby to taky poslouchalo. O úklidu ani nemluvím.."

Ano, náročná hračka. Ale pro mě velký zážitek. Druhá taková ANT soustava v ČR není. Nezbývá , než four-square popřát dlouhý život, tam v těch drsných podmínkách a Karlovi úspěšné dokončení, doladění a vítězství v závodech.


Ika Mika
18.11.2013