předchozí další 

Polní den 2021, Dlouhé Stráně


Minitým s maximální podporou

Povzbuzen ukončením vládních ústrků při svobodném pohybu po vlasti a lačný po dalších dobrodružstvích, vyráží rekordně malý tým operátorů s rekordně velkým doprovodným týmem opět "do pole", tedy vstříc Polnímu dni. První část, většina členů expedice EDS-048, odjíždí již v pátek večer s prvním karavanem a skvělou náladou. Předseda Jirka, Karel, Pavel, Petr a Laďa mají za úkol dobýt kótu, založit tábor a přečkat ve zdraví a v plné síle celou krátkou noc, aby ráno, po příjezdu zbytku expedice, tedy Jaromíra s XYL, mohli pokračovat v instalaci vysílacího kompletu.

Vysílací pracoviště jsou dvě, každé v jednom "mobilním stanu" alias karavanu, navzájem zcela nezávislá, dokonce s vlastním přihlášením do chatu ON4KST, přitom společně závislá na napájení z centrál. Komunikační spojení mezi karavany je sice zajištěno, avšak vzhledem k tomu, že intenzivní a časově velmi náročná snaha o spojení na nejvyšších pásmech probíhá mimo karavan, jen se stativem, ANT a FT817+XVRT, není spojení mezi operátory zcela stoprocentní. Dva operátoři a devět pásem, no řekněte, kdo z vás to má? ;-)

Závod z mého pohledu standardní (23 & 13 cm), o poznání silnější letecký provoz v porovnání s jarními závody, který umožnil pěkná QSO. Poněkud mne znervózňoval nižší počet spojení v porovnání s Mikrovlnným závodem, doufal jsem, že by výsledky - počet bodů i spojení - mohly být srovnatelné. Nakonec nejsou (průběžné, deklarované) výsledky zas tak špatné. Koneckonců, vezmeme-li v potaz i vyzařované výkony konkurence, jsou naše výsledky vlastně skvělé.

Na vyšších pásmech ...z pohledu OK2VWN.

Celkové dění na kopci popsal dostatečně Jarek BFO, takže přidávám své postřehy z pracoviště 9-6-3cm + 24GHz a 47Ghz (a taky symbolicky 144 a 432MHz). Začátek závodu jsem málem nestihl. Stavba techniky pro 23/13cm sice proběhla bez problému, ale na mém pracovišti jsem těsně před začátkem zjistil zásadní problém. Na „skoro“ nové FT991A nejde připojit telegrafní klíč. Prostě se mechanicky rozpadl konektor v čelním panelu. Protože bez telegrafu to na mikrovlnách nejde, musel jsem hledat záložní řešení. Naštěstí obvykle vozím na kopec nějaké to rádio navíc, takže jsem vybalil starší FT991 a smířil se s absencí realtime vodopádu a spektráku. Což je mrzuté, ale přežil jsem tolik závodů bez těchto vymožeností, že mne to nijak neohrozí. K připojení do internetu jsem tentokrát použil novou SIM od Vodafonu a musím konstatovat, že na rozdíl od Tmobile používané v předchozích závodech bylo připojení prakticky stabilní. Začal jsem vysílat v pásmu 3cm. Okamžitě bylo jasné, že oproti MW závodu je pásmo podstatně klidnější – prostě chyběly RS stanice (nebyly ty bouřky co minule). Udělal jsem několik random spojení, něco přes KST a objevila se první možnost udělat něco na 24/47GHz.

Tato pásma mají přednost a tak opouštím klasická MW pásma a startuji obvyklé kolečko: Postavit stativ na správné místo (polohu musím na kopci měnit podle toho na koho směruji), nainstalovat techniku, nažhavit oscilátory a zkoušet a zkoušet...udělat spojení a sbalit. Toto se opakuje několikrát za závod a nakonec se podaří udělat všechny stanice, které jsou obvykle dělatelné až na spojení s OK2C na 24GHz – tak snad zase příště. Na klasických pásmech 9-6-3cm to šlo tak nějak pomalu. Zdálo se mi, že slyším méně stanic a domluva přes KST taky nebyla nic moc. Klasicky stanice žádaly sked v době kdy jsem pracoval na jiných pásmech a když jsem jim psal já, tak už se zase neozvaly. Prostě taková hra na honěnou na KST. Tady je ještě prostor ke zlepšení.

Na konci závodu jsem udělal několik symbolických spojení v pásmu 144 a 432MHz. Jen tak na prut na autě. Abychom se opravdu zúčastnili na všech pásmech, na které máme techniku (když už ne dostatek operátorů). Provoz jsem ukončil o hodinku dříve. Lehce připálený od sluníčka při postávání u stativu a unavený, jsem si potřeboval trochu odpočinout před balením a dlouhou cestou domů. Výsledek je celkově horší než předchozí MW závod. Zato super počasí. Žádné bouře a silný vítr. Vcelku nic se nepokazilo (no jedna 991A...).  Se stanicemi, se kterými jsem se nedokázal zkoordinovat přes KST určitě uděláme spojení příště. Díka všem za trpělivost  73! Jirka VWN. 



K hladkému průběhu, dobré náladě i výsledkům přispěl celý doprovodný tým, který se o nás dva operátory nejen staral během závodu, ale také velmi pomohl celý cirkus dopravit tam i zpět a postavit i sbalit stožáry s anténami. Nemluvě o výtečné stravě a dobrém pití. Odměnou nechť je jim nejen náš vřelý dík, ale snad také příjemně strávený čas při pobytu na horách, či dlouhých procházkách nebo adrenalinových jízdách na kole.

Počasí úplně letně nevypadalo, těžké dešťové mraky sem tam něco upustily, sumasumárum fajn, neboť jsme balili za sucha. Je třeba pamatovat, že i v červenci se na kopec jezdí se zimní výbavou, jägrovky přijdou v noci vhod.

Technika šlapala bezvadně. Benzínová centrála sice dvakrát chcípla, leč pouze v důsledku organizační chyby, nikoliv z technických důvodů. Datové připojení přijatelně dobré, chat spadl jen párkrát. Vtipná situace nastala na pracovišti 23 & 13 cm, kde jsem si omylem nastavil nahrávání z jiného audio portu a vyrobil tak černou skříňku se záznamem všeho, co se v karavanu dělo. :-D Nicméně, vše zlé k něčemu dobré, a to se potvrdilo i tentokrát.


OK1TEH se v reportáži OK2A rozepsal mj. o pokusu udělat spojení s námi na 9 cm. Pochvaluje si snadné a zároveň své rekordní spojení s OK1KUO (120 cm dish / 15 W / 262 km), které však není pravidelné, nýbrž tak asi každý čtvrtý závod. Ze síly našeho signálu na 23 cm (180 cm dish / 80W) patrně usuzuje, že i spojení na 9 cm bude brnkačka? Shodou okolností by v takovém případě bylo proti sobě na obou stranách cca 0,1 W do ANT Flat na vzdálenost 311 km. Ačkoliv jsem nakloněn lecjakým experimentům, rozumím operátorovi, který má na starosti 7 pásem, běhá po venku se stativem, že se mu spojení při takové konfiguraci nebude zdát uskutečnitelné, případně v presu závodu na tento experiment nenajde čas.

Dokážu pochopit i OK1TEH, že si při tom závodním vypětí nebude pamatovat detaily. Pomožme mu připomenout, že během konverzace na 23 cm v cca 06:16 UTC nepožadoval spojení na 9 cm, leč na 3 cm. S dovolením byl odkázán na sjednání SKED via chat. Zcela jistě nebyl odbyt, jak ve své reportáži tvrdí. Ostatně, zde přichází chvíle slávy nechtěně vytvořené černé skříňky, resp. záznamníku hovorů z kokpitu - hamschacku 23 & 13 cm:

2021-07-04 06:16 UTC

  • OK2A: ... ó ká dva karel ypsilon zuzana, volá ó ká dvojka Adam ... tři centimetry, zkusíme tři centimetry, kvé es ypsilon ...
  • OK2KYZ: ... ehm, prosím tě, napiš tam na tu pomlčku trojka, já tady fakt mám těch třináct a dvacettři, takže zkus tam to druhé pracoviště, díky moc!
  • OK2A: ... jsem tam psal několikrát a nikdo mi neodpověděl, já už tam zkouším psát od včerejška a už jsem tam psal třicetkrát a nic ... říct tomu operátorovi, ať nám napíše na chatu, jestli můžu poprosit ...
  • OK2KYZ: ... nás je tady hrozně málo, takže prosím trpělivost, díky!
  • OK2A: ... ať nám napíše potom na ké es téčko, že my jsme tam připravený, ... prosím, děkuju ...
  • OK2KYZ: ... OK

Technika:

Band RIG PA ANT
144 MHz FT991 10W prut
432 MHz FT991 10W prut
1,3 GHz FT897 + transvertor DB6NT PA MOSFET 80W Dish 180cm
2,3 GHz FT897 + transvertor DB6NT 1W Dish 180cm
3,4 GHz FT991 + transvertor HR3A 0,1W Flat
5,7 GHz FT991 + transvertor DB6NT 8W Dish 60cm
10 GHz FT991 + transvertor OK1FPC 2W Dish 60cm
24 GHz FT817 + transvertor 200mW Dish 60cm
47 GHz FT817 + směšovač 500µW Dish 60cm

Výsledky:

Band QSO Points ODX
144 MHz 3 241 OK1KPA, 107 b.
432 MHz 1 16 OK2JI, 16 b.
1,3 GHz 77 20437 YT5W, 727 b.
2,3 GHz 18 3383 HA8V, 445 b.
3,4 GHz 4 453 OM6A, 161 b.
5,7 GHz 4 376 OM3KII, 141 b.
10 GHz 11 1411 OK1DGR, 227 b.
24 GHz 4 85 OK2R, 65 b.
47 GHz 4 85 OK2R, 65 b.

Jaromír
6.8.2021