předchozí další 

1. subregionální závod 2014, Dlouhé Stráně


... aneb, když nás zima pustí na expedici.


Letošní velmi nezvyklá zima, která zejména svými vyššími teplotami a nedostatkem sněhu připomínala spíše jaro, nám poprvé v historii umožnila vyjet v prvním březnovém víkendu na naše jinak tradiční QTH Dlouhé Stráně JO80NB, tedy do nadmořské výšky 1350 m. V obvyklých zimních podmínkách je cesta na vrchol nesjízdná a pro sněhové závěje ani není kde postavit stanoviště, zakotvit stožáry, atp. Během příprav vyčkáváme až do poslední chvíle, zda-li se počasí nezhorší, ale ve čtvrtek před závodem je definitivně rozhodnuto, jedeme na expedici.

Balíme prakticky standardní sestavu techniky, přičemž novinkou je zcela nový předzesilovač na 144 MHz od HA8ET. Navíc musíme přibalit jen kotevní kolíky, další plynové bomby a pořádné zimní oblečení. Střízlivě hodnotíme naše možnosti a necháváme dvě 70 cm antény doma, dvojče musí stačit. Posádku budou tvořit předseda Jirka OK2VWN, Ika OK2PMJ, Mirek OK2ZM, Laďa, Štěpán a Jaromír OK2BFO. Dvě auta, dva přívěsy, tři pracoviště...

V sobotu vyrážíme za nádherného počasí, za Olomoucí se počasí trochu kazí, ale než dojedeme do Koutů, kde se ještě stále lyžuje, už je zase hezky, sluníčko svítí, v autech je příjemná pohoda. Od dolní nádrže nás čeká nejnáročnější úsek se sněhem a s ledovými plotnami, na vrcholu nás překvapí neuvěřitelná námraza (viz obr.) a rychlé změny počasí. Počasí nám ale celkově přeje, při stavbě nás sluníčko pěkně hřeje.

Dvoumetr je sestaven a připraven včas, jen nás zdrželo neúspěšné hledání kotev pod sněhem a následné náhradní kotvení. Další pásma jsou postupně také sestavena, i když s lehkým zpožděním po začátku závodu. Jednou z novinek je použití kladky při stavbě těžkého mikrovlnného stožáru. Kladka se osvědčila a stala se užitečným pomocníkem. K horní nádrži dorazily také malé hloučky turistů. Někteří přijeli na lyžích, jiní na kole nebo pěšky.





Spojení přibývají zejména na dvoumetru docela uspokojivě, krize přichází kolem třetí ranní a trvá něco přes dvě hodiny, kdy je spojení opravdu velmi málo. Nakonec překročíme čtyřstovku hlavně díky úsilí Mirka v závěru závodu. Spojení nejsou nikterak rekordní, jen tři QSO nad 800 km. Opět zhruba stejný počet D a OK stanic, asi po 130 spojení. Jeden Francouz, ale žádný SM, OZ, LA ani OH. Sedmdesátka je poznamenána nočním osmihodinovým klidem. Potěšilo QSO s Itálií 787 km, nicméně nakonec nedotáhneme počet spojení ani na 100. Pozitivní je úspěšná aktivita Iky - skalního telegrafisty - na SSB. Mikrovlny jsou v zimních podmínkách extrémně náročnou disciplínou. Přesto to Jirka zvládnul výborně, klobouk dolů před jeho vytrvalostí a nasazením. Pracoviště v autě, navíc v zimě, není zrovna to pravé. Na 47 GHz bohužel tentokrát nemáme v okolí stanici, na kterou bychom viděli.

V noci se povětrnostní podmínky každou chvíli mění, máme tak možnost se kochat mrazivou oblohou rozzářenou spostou hvězd i blízkými planetami, za chvíli však není vidět na krok, intenzivně mrzne. Chlapi, kteří nocují v autech, si zažívají krušné chvilky. Po rozbřesku už ale opět sluníčko zachraňuje celou situaci a pěkně nás rozehřívá. Laďa se postaral o chystání proviantu, příště budeme mít už i zeleninu. Konec závodu se blíží, jakmile odbije třetí odpolední, vypínáme zařízení a rychle balíme. Těsně před západem Slunce máme hotovo, naloženo a vyrážíme na dlouhou cestu zpět domů. Myslím, že můžeme být spokojeni, byl to každopádně zážitek, který se nemusí (brzy) opakovat. Už se těšíme na květen, kdy budeme na Dlouhých Stráních zase. Těšíme si na všechna spojení s opravdovými radioamatéry ;-) CUAGN ES VY 73!


Technika :
2m - R2CW + budič + PA 2x GI7BT - 600W , ANT 2x 10el DK7ZB + LNA HA8ET
70cm - TS-790E + PA - 200W , ANT 2x 19el DL6WU + (LNA ATF 54143)
23cm - FT897 + transvertor DB6NT + PA MOSFET 80W , ANT 1,8m Dish
13cm - FT897 + transvertor DB6NT 1W , ANT 1,8m Dish
9cm - FT897 + transvertor HR3A 0,1W anténa Flat
6cm - FT897 + transvertor DB6NT 8W ANT Dish 60cm
3cm - FT897 + transvertor, design OK1FPC 2W ANT Dish 60cm

Výsledky:
Pásmo QSO Bodů ODX
2m 406 124186 b. I2XAV/1
70cm 98 20029 b. IQ4AX
23cm 29 5492 b. F6KFH
13cm 14 1684 b. OE3A
9cm 0 0 b. ----
6cm 6 738 b. OK1EM
3cm 9 967 b. OK1YA




P.S. (OK2BFO): Ke konci března se pouštíme s Jirkou OK2VWN konečně do měření našich dvoumetrových rádií a korektního porovnání jejich citlivosti. I když měříme víceméně amatérským způsobem, měřáky nekompromisně potvrzují moje podezření, že je R2CW úplně hluchá a v porovnání se všemi ostatními neobstojí. Pro zajímavost, zprovoznili jsme také Sněžku, která nebyla zapnutá možná deset let. Vše, kromě chrastících poťáků, šlape :-). R2CW jsme naměřili cca -101 dBm při S/N 10 dB. Jirka zařízení doma otevřel, vyměnil tranzistor a R2CW je opět v pořádku. Sestavu ještě jednou prověříme a věříme, že tentokrát v květnu z Dlouhých Strání opět uděláme QSO s OZ, PA, ON, SM, LA i OH stanicemi.


OK2BFO
4.3.2014