předchozí další 

UHF Contest 2013, Dlouhé Stráně.


Na reportáž nekašleme - jen jsem neměl čas a zpočátku ani chuť to popisovat. Ale po pořádku.

Letošní UHF contest byl poslední možností, jak vybojovat potřebné body do MČR a zároveň otestovat "novinky" v podmínkách QTH v 1350m asl. Bohužel z celého závodního týmu jsme zůstali pouze dva. Já a Jarek OK2BFO. Naštěstí se k nám přidal Pepa OK6OK coby operátor na 70cm a Honza jako technická podpora. Takže expediční tým by byl. Z technických novinek jsme vezli čtyřče 19el. DK7ZB na 70cm, které jsme poprvé použili o Polním dnu na našem domácím QTH Svinec (546m asl), a také parabolu 180cm pro pásma 23 a 13cm. Antény této velikosti jsme ještě na Dlouhých Stráních nestavěli, takže to byla premiéra.

V posledních dvou týdnech před závodem jsem ještě na poslední chvíli upgradoval zařízení pro 3cm pásmo a zvýšil výkon z 0,5W na cca 2W. Hodilo by se víc, ale zatím to musí stačit. Taky pásmo 6cm nechodilo nic moc (50-100mW výkonu). Takže jsem se rozhodl pro celkovou rekonstrukci a nakonec z toho je nový transvertor + PA 8W ve vodotěsné hliníkové skříňce. V pásmu 9cm stále více zlobil transvertor HR3A. Kmitočet odcestoval až o desítky kHz a byl nějaký nestabilní. Bohužel v noci před závodem jsem to musel vzdát a zkusit to risknout s tím, že se to možná opraví samo cestou. No, neopravilo.

Jako bonus jsem si vypujčil sestavu pro 47GHz (TNX OK2ULQ) s cílem zkusit, jak se dá pracovat na opravdových mikrovlnách. Sice mi scházel nějaký QRP TCVR jako mezifrekvence, ale to napravil ELIX a příslušná částka za novou FT817. Drobnosti, jako různé koax. propojky nové sekvencery a jiné detaily, popisovat nebudu, ty předělávám průběžně před každým závodem. Takto připraveni jsme vyrazili na kopec.
Dorazili jsme na kótu v dostatečném předstihu za pěkného počasí. Začali jsme stavbou sestavy 4x19el do H pro 70cm. Dost času zabralo rozměřování a preventivní vyvazování špagátem proti kmitání ve větru. Celkem to šlo a postavili jsme 12ti metrový stožár bez problémů, i když bylo znát, že to něco váží. Pro jistotu jsme antény neumístili až na vrchol a myslím, že to bylo rozumné.

U MW stožáru to už tak jednoduché nebylo. O Polním dni jsme tuto sestavu stavěli v šesti lidech a nyní jsme na to byli jen čtyři a ještě k tomu foukal "lehký" větřík. Nakonec na třetí pokus stály i MW antény, ale bylo to těsné. Při tom, jak se prohýbaly ty 50mm trubky, jsem měl strach, že domů povezeme hromadu hliníkového šrotu.

Bohužel čas běžel a začátek závodu jsme stihli jen na 70cm. Mikrovlnná pásma byla v provozu až se zpožděním cca 3 hodiny. To už jsem byl docela nervózní, a to jsem ještě netušil, co příjde. Nejprve se nedařilo rozjet počítačovou síť, takže správně nefungovalo synchnonizování KJTlogu a vypadávalo připojení k internetu. Nakonec tedy provoz bez sítě a se záložním modemem od T-mobile. No budiž, konečně můžu začít seriózně pracovat.

Ale to ani náhodou!!! Při pokusu o točení stožárem se objevil zásadní problém. Náš stařičký rotátor SEVER nedokázal překonat odpor drátěné paraboly ve svěžím větříku, který mne před tím nijak neznepokojoval. Při minulém závodě vše fungovalo, ale bylo to ve výšce 546m asl a bylo asi bezvětří. No prostě katastrofa. Ze zoufalství jsem ještě zkontroloval ovládací skříňku rotátoru, tranzistory topily, jak přes ně tekl proud zablokovaným motorem, a pohyb žádný. V tuto chvíli bylo jasné, že tentokrát opravdu "nevyhrajeme". Snažil jsem se dělat spojení, jak to šlo, ale na těchto kmitočtech to bez točení opravdu moc nejde. Nastalo trápení, které skončilo až po třetí hodině ranní, kdy přestal foukat "větřík". Bohužel s větrem šly spát i stanice. Takže se sice dalo točit, ale zase nebylo s kým komunikovat. Na výzvu nic moc, tak jsem alespoň posbíral něco na chatu. Ráno jsem předal pracoviště Jarkovi a šel spát. Měl jsem toho dost.

Kolem poledne byl čas otestovat nové pásmo 47GHz. Počasí přálo, jen mlžný opar na obzoru znemožňoval zaměřování dalekohledem. Samozřejmě na pokusné spojení s Pradědem to nemohlo mít vliv a tak jsem bez problémů udělal OK2QI telegrafem a potom OK2KWS fone. Další pokusy s OK2STV a OK2R už nebyly úspěšné. Z nějakého důvodu jsem neslyšel ani polský maják, od kterého bych se mohl kmitočtově odrazit. Asistent Honza poctivě "proskenoval" kmitočet i azimut, ale bohužel nic. No, nevadí. Jako první pokus to bylo super. Je to opravdu o něčem jiném než ty "dlouhé" vlny. Příště to bude chtít lepší přípravu.

Zbytek závodu proběhl v pohodovém tempu. Při balení jsem měl obavy ze skládání MW stožáru, ale dopadlo to dobře a nic jsme nerozbili.

Technika
70cm - TS-790E + PA - 200W , ANT 4x 19el DK7ZB + (LNA ATF 54143)
23cm - FT897 + transvertor DB6NT + PA MOSFET 80W , ANT Dish 180cm
13cm - FT897 + transvertor DB6NT 1W , ANT Dish 180cm
9cm - FT897 + transvertor HR3A 0,1W, ANT Flat
6cm - FT897 + transvertor DB6NT 8W ANT Dish 60cm
3cm - FT897 + transvertor, design OK1FPC 2W ANT Dish 60cm
6mm - ft817 + směšovač 0.0005W, ANT dish 60cm

Výsledky
Pásmo QSO Bodu ODX
70cm 182 45290 b. IK4WKU/6 806 km
23cm 58 11299 b. DF0MU 723 km
13cm 17 3348 b. DL0GTH 454 km
6cm 10 1474 b. OK2A 311 km
9cm -- -- --
3cm 14 2230 b. DL6NCI 381 km
6mm 2 14 b. OK2QI 8 km

Takže když to shrnu, tak z mého pohledu to byla katastrofa. Hromada času, práce... a výsledek nikde. Tedy, alespoň ještě týden po závodě jsem to tak viděl. Teď s odstupem to vidím spíše jako úspěšný závod a docela zázrak. Hlavně v tom, že jsme při stavění nic nerozbili.

• ověřili jsme si, že to postavíme i ve čtyřech (ale raději bych to už nezkoušel)
• rotátor pro parabolu 180cm musíme pořídit jiný (nejlépe i se stožárem)
• síť a internet opravíme
• 9cm taky (zima bude dlouhá, takže asi nové zařízení)
• super MW pásma budou zajímavá (zkusím postavit 24GHz)
• a hlavně musím motivovat zbytek operátorů (čtyři lidi na tak velký cirkus je málo)

Děkujeme všem za QSO. Omlouváme se všem, které jsme neudělali, protože jsme nemohli točit anténou.

Speciálně děkuji svým kolegům, kteří to se mnou vydrželi na kopci, i když jsem byl náležitě protivný a nas..ný.

Tolik můj pohled na UHF contest 2013.

---

V evropském hodnocení DARC si nakonec stojíme takto.


Jirka OK2VWN
31.10.2013