předchozí další 

UHF contest 2012, Svinec.


Letošní UHF contest jsme odjeli opravdu jen pro účast a samozřejmě také pro nějaké ty body do MČR. Protože se omluvili skoro všichni operátoři, zůstali jsme nakonec sami dva. Tedy Jarek OK2BFO a moje maličkost Jirka OK2VWN. Aby to bylo ještě komplikovanější, sešel se termín závodu s konáním 14tého ročníku šifrovací zážitkové soutěže LhotaTrophy. Na tuto akci jsem přislíbil spolupráci naší ROB sekce. Jak by také ne, když se hlavní pořadatel jmenuje LIŠKA. Bohužel se omluvili i naši sportovci a tak nakonec zachraňoval situaci Petr OK2PPC.

Náš podíl na této zajímavé akci spočíval v instalaci dvou ROB vysílačů v prostoru na Čerťáku a následné organizaci půjčování přijímačů s krátkým školením jednotlivým soutěžním posádkám. V roli pujčovatele/školitele mne odpoledne vystřídal Petr OK2PPC a vydržel to až do konce akce - prakticky do setmění - díky moc. Na tomto stanovišti se postupně vystřídalo přes 40 soutěžních posádek, které musely najít obě kontroly s částí šifry potřebné k vyluštění dalšího postupu do cíle.

Bližší informace o této zajímavé akci je možno najít například na webu pořadatelů. Myslím, že to byla zajímavá mini propagace ROB. Ale zpátky k UHF contestu.



Když jsem opustil pracoviště na Čerťáku, vyrazil jsem zpátky do radioklubu, kde jsem ráno zaparkoval expediční vysílací karavan a kde mne netrpělivě očekával Jarek se Štěpánem. Naložili jsme potřebné věci a vyrazili na naši závodní kótu Svinec (546 m.n.m.).

Na kopci už čekal další brigádník Max. Bohužel hned na začátku vybalování jsme zjistili, že jsem zapomněl naložit stožárovou trubku na magirus pro dvojče na 70cm. Takže následovala ještě jedna cesta do NJ a další zdržení. Cestou do klubu jsem potkal dalšího brigádníka Honzu a posléze dorazil i cyklista Karlos, takže jsme měli dostatek rukou na stavění MW stožáru. Sestavu pro 70cm - dvojče na magirusu a pracoviště v bunkru jsme stihli zprovoznit cca hodinu po začátku závodu. Jarek se pustil do závodění a my ostatní jsme montovali MW sestavu.

S ubývajícím světlem docela sílil vítr a na obzoru se blížily dešťové mraky. Karlos nás uklidnil tvrzením, že ten vítr určitě přestane, jen co začne pršet :). Měl pravdu. Nicméně MW stožár jsme stihli postavit ještě za světla a sucha. Brigádníci odjeli domů a my jsme závodili s vědomím, že tentokrát to opravdu na výsledek nebude. První spojení na MW jsem udělal až po osmé hodině. Spojení pomalu přibývala, ale stanic postupně ubývalo a s příchodem dešťové fronty už to nestálo za nic. Takže následovalo několik hodin spánku.

Ráno bylo deštivé a po poradě s meteo radarem a předpovědí počasí, jsme se rozhodli, že to sbalíme už před polednem. Chtěli jsme se vyhnout většímu dešti. Kolem jedenácté dorazil evakuační team v sestavě Jirka OK2PMJ a Karlos. To už normálně pršelo a tak jsme v dešti sbalili všechnu techniku a vyrazili k domovu - tedy do klubu. Poté, co jsme vyložili věci, začal opravdu silný déšť, který vydržel až do odpoledne. Takže rozhodnutí odjet dříve se vyplatilo.

Výsledek odpovídá počtu odjetých hodin. Na 70cm nás dost omezoval provoz silné stanice z Radhoště. OL9W byli při CW slyšet doslova po celém pásmu. Asi jsme málo odolní (tedy naše technika). Na MW pásmech zase zapracovalo počasí. Takže v číslech:

Pásmo QSO Body ODX
70cm 90 13991 b. DH8WJ, 527 km
23cm 27 4384 b. S57C, 438 km
13cm 6 499 b. OK1MAC, 235 km
9cm 3 122 b. OM3KII, 81 km
6cm 3 381 b. OL4A, 340 km
3cm 6 317 b. OM3KII, 81 km

Díky všem za pomoc se stavěním a balením. A také protistanicím za QSO. Na slyšenou v A1 contestu.


Jirka VWN
13.10.2012