předchozí další 

1. subregionální závod 2010 - Svinec


Naše standardní destinace pro první subregionál je Svinec, sice jenom 542 m.n.m, ale blízko, zhruba 5 km od klubovní základny, se střechou nad hlavou a dostupná autem. Ideální při nepřízni počasí. Náš plán:
  - obsadit všechna naše pásma 2m, 70, 23, 13 a 9 cm.
- ověřit možnosti nového deníku - KJTLOGu
- bodový rekord prvního subregionálu alespoň na jednom pásmu



Jsme připraveni na zimu, dobré oblečení, horký čaj v termoskách, odjezd v 9:30, na kótě jsme v rovných deset. Počasí je až na tu teplotu krásné, v západní části republiky takové štěstí nemají, sněží tam už od pátku, nám slušné počasí vydrželo ještě celé odpoledne, takže stavba anténních systémů v pohodě.
------------------------------------------
Velký dvanáctimetrový stožár zvedáme pro nedostatek trubek s krátkou jehlou - a oproti očekávání bez problémů, důvod je zřejmý, pokud stožár zvedají dva nejtěžsí maníci v klubu (Ika a Pavel), pak to jde lehce. Horší to bylo s magirusem. Při vysouvání jsme přetrhli hlavní tažné lano. Oprava v provizorních podmínkách nemožná. Jak se to mohlo stát ? Ukotvení našeho magirusu má jeden nedostatek: voda, která nateče během roku po kapkách dovnitř, nemá jak odtéci. Pokud ji ručně neodčerpáme při pravidelné údržbě, což jsme vloni zanedbali, lanko rychleji koroduje, navíc zmrzlá voda výrazně ztíží chod celého mechanismu. Pak stačí víc přitlačit na kliku a RUP. A když jsme u toho, co nefunguje, tak ještě odešel předzesilovač na 2m.
------------------------------------------
Je to více než rok, co jsme začali přimýšlet o prosíťování jednotlivých pracovišť kvůli předávání informací a zpřístupnění DX-Clusteru. Doposud používaný deník - LOCATOR - není v tomto směru vybaven a podle všeho v budoucnu ani nebude. Takže jsme se (i přes výslovnou spokojenost s LOCATORem) rozhodli pro přechod na jiný deník - konkrétně KJTLOG. Dojmy z prvního použití jsou však smíšené. S celkovým hodnocením ještě počkáme, protože jsme KJTLOG instalovali vcelku narychlo, na slabší hardware, s menší databází předchozích QSO.
------------------------------------------
K výsledům: na dvoumetru jsme jeli naplno po celých 24 hodin, stejná technika, stejná kvalita operátorů, výsledek je ale výrazně slabší, než minulý rok. Příčinou by mohly být částečně horší podmínky, spíš ale menší počet stanic na kótách. Tipujeme, že v takovém počasí zůstalo mnoho radioklubů i jednotlivců ve městě, pokud vůbec do závodu vyjeli. V jeho poslední části bylo i na pásmu 144 MHz chvílemi opravdu pusto. Že by ten náš předzesilovač ? :-)
------------------------------------------
Předběžné výsledky:
2m: 283 QSO, 71460 b.
70cm: 74 QSO, 12731 b.
23cm: 19 QSO, 2480 b.
13cm: 6 QSO, 454 b.
9cm: 2 QSO, 45 b.
------------------------------------------
Technika beze změny :
2m - R2CW + budič + PA 2x GI7BT - 600W , ANT 2x 10el DK7ZB + LNA MGF1302
70cm - TR851 + PA - 200W , ANT 2x 19el DL6WU + LNA ATF 54143
23cm - FT897 + transvertor DB6NT + PA MOSFET 100W , ANT 55el Yagi
13cm - FT897 + transvertor DB6NT 1W , ANT 24dBi Wifi parabola
9cm - HR3A 0,1W anténa Flat
------------------------------------------
Bodový rekord z prvních subregionálů jsme překonali jen mírně na jediném pásmu. Ale co je potěšující, přinutili jsme se po roce diskuzí konečně vyzkoušet jiný deník přímo při závodě. I když definitivní rozhodnutí ještě nepadlo, pokus považuju za úspěšný a důležitý. Hlavní cíl do příštího závodu - stožár pro dvojče 70cm. Ten současný je použitelný jen nouzově. Většina jeho částí je pokřivená a kdo sleduje seriál "letecké katastrofy" ví, jaké následky může mít únava materiálu, speciálně hliníku :-).


Ika Mika
9.3.2010