předchozí další 

UHF Contest 2008


Letošní UHF contest se v našem klubu konal velmi minimalisticky, spíše jen pro účast a pár bodů do MČR na VKV. Ale po pořádku.V předstihu jsem v klubu sondoval kolik bude k dispozici operátorů a zjistil jsem, že jsem tentokrát zůstal sám. Ostatní měli různé jiné povinnosti. Nicméně dušovali se, že na A1 Contest budou stát v řadě s plnou polní – no uvidíme. Takže jsem začal plánovat variantu jeden operátor- tři pásma. Aby to bylo trochu veselejší, začaly se u mne projevovat příznaky nějakého chřipkového onemocnění. Všechen volný čas poslední dny před závodem jsem namísto vylepšování techniky (s vidinou výsledku ještě lepšího než je obvyklé) věnoval snaze trochu to „vyležet“ a „vypotit“. Ještě v pátek večer to vypadalo, že tentokráte nikam nepojedu. Ale ráno je moudřejší večera a v sobotu v poledne jsem přesvědčil sám sebe, že mi nic není a protože pršelo jen trochu, rozhodl jsem se vyrazit nahoru na Svinec. To je naše závodní stanoviště v 546m asl, loc JN89XN. Předem jsem věděl, že to tentokrát nebude žádná divočina. Proto jsem nasadil pohodové tempo a v klidu naložil všechno to železo, stavil se v klubu pro rotátor a kus stožárové trubky, uvařil čaj do termosek a hurá na kopec.
-------------------------
Přivítalo mne contestové počasí, mrholení zima, jen ten vítr chyběl – naštěstí. Jinak bych sám nedokázal nasadit na rotátor kus stožáru s anténami pro tři pásma. Povedlo se mi instalovat 19el Yagi na 70cm,55el F9FT na 23cm (TNX OK2ULQ) a parabolu 24dBi na 13cm.
-------------------------
Docela oříšek byl protažení kabelů dolů do bunkru, ve dvou to jde, jeden tlačí, druhý tahá, ale sám ? Po cca 30ti minutách pokusů jsem zvítězil a tu se objevil Honza s kamarádem (jméno mi vypadlo), právě když jsem dostal kabely konečně dolů. No nic, příště si toho asistenta pro protahování přeci jen vezmu sebou. Když už kluci dorazili, tak jsem je alespoň využil jako nosiče a pomohli mi odnosit do bunkru všechny ty krabice a bedýnky. Instalace techniky proběhla v pohodě a už tři hodiny po začátku závodu jsem udělal první spojení. Záhy mne kluci opustili, protože vyrazili za nějakými společenskými povinnostmi a já začal „závodit“. Spíše to bylo jen rozdávání bodů. Podmínky nic moc, na 70cm kolísalo VN v PA a tím i výkon od 20-100W podle teploty a nálady „vypálené“ zásuvky 230V. To jsem trochu vyřešil přepojením sítě do jiné „zdravější“ zásuvky, ale stejně nic moc výsledky. V pásmu 23cm to nějak fungovalo a na 13-ti centimetrech jsem taky pár spojení udělal. V noci došlo k útlumu a tak jsem šel spát.
-------------------------
Ráno jsem se rozhodl, že ještě zaboduju. Jenže došel čaj a taky se hodilo něco čerstvého k jídlu. Vyrazil jsem tedy dolů do klubu, uvařil další čaj a cestou na kopec se zastavil v pekárně pro snídani. Takto vybaven jsem dokončil závod s krátkou polední pauzou s následujícím výsledkem, doba provozu cca 12 hodin :
70cm - 83 qso - 15000 km
23cm - 23 qso - 2300 km
13cm - 5 qso - 500 km
Použitá technika :
70cm - ANT 19el DL6WU, TR851 , PA GI7B ?? W , předzes. ATF…
23cm - ant 55el F9FT, DB6NT , PA 100W
13cm - ANT Dish 24dBi , DB6NT , 1W
-------------------------
Konec závodu probíhal už za pěkného podzimního počasí. Trochu se to projevilo i na podmínkách. Objevilo se pár vzdálenějších stanic. A spousta turistů a rodin s dětmi, které v okolí pouštěly draky. Takže pohodová nálada. Sbaleno jsem měl za cca 2,5 hodiny.Domů jsem dorazil za tmy, ale jinak spokojený. Výsledky sice „nic moc“ , ale nějaké body do MČR z toho budou. A za tu trochu deště a zimy – no nekupte to.
-------------------------
Takže zas příští rok, už doufám s početnější skupinou operátorů, fungující sítí 230V, internetem a hromadou jiných věcí, které ještě vymyslím.

73! Jirka OK2VWN


předseda
8.10.2008