předchozí další 

Polní den s posilou, Dlouhé Stráně


Rozmohl se nám tady takový nešvar ... Množství různorodé techniky, zejména té kolové, nám s každou Expedicí Dlouhé Stráně poněkud přibývá, zatímco počet operátorů a účastníků spíše stagnuje či klesá. Obsadit tři a půl pracoviště s devíti pásmy pouhými dvěma operátory, není dobrý nápad, jakkoliv naléhavě by nám znělo de Coubertinovo motto. Volám tedy na pomoc Ondrovi, OK1FWO, zdali by zase po letech neměl chuť si zavysílat z pořádného kopce a bojovat s námi dobrý boj na nižších VKV pásmech. Týden před závodem se domlouváme na podrobnostech organizačních i technických, které rádio použijeme, jaké kabelové propojky je potřeba udělat, jaký deník použijeme a dalších. Ondra se bude věnovat 70 cm, Jirka má své mikromikrovlny a mně zůstává tradičních 23 a 13 cm. Dvoumetr nebereme.


Výjezd domlouváme na páteční odpoledne, kvečeru sraz pod dolní hrází, Ondra se Šárkou přijedou ráno. Trochu šibeniční, když musíte ještě v pátek do práce, kterou nemáte za bukem, a když ještě chcete dokončit úpravy rotátoru, aby byl zase o kousek lepší než minule, a chybí vám jeho dokumentace skutečného provedení. Pod hráz přijíždím s dvouhodinovým zpozděním, Pavel tou dobou ještě ani nevyjel sad Páteční večer trávíme úklidem místa činu (před činem!), kompletováním rotátoru, pokusy o spojení s Ondrou (2m), večeří se zákusky a tlacháním. Ráno bude dřívější budíček, abychom skluz dohnali.


Probouzíme se do nádherného, příjemně chladného, červencového jesenického rána s neodmyslitelnou mlhou a dohledem k zábradlí. Přijíždí milá posila z Čech, zkušeně vybavená, jakoby to na Jizeře vypadalo stejně. Krátká seznamovačka a hurá do první vztyčovačky. Stavíme 23&13, pak MW, nakonec 70 cm s hamshackem v největším náklaďáku, který jsme na kopci měli. Jirka s Ondrou zprovozňují nový 70 cm set-up, kablíky má Jirka připravené perfektně, technika funguje bezvadně. Nastavujeme 300 W do 2x 19 el. DK7ZB, Ondra dostává ještě vytištěný návod k SW, který se ale s jeho notebookem trochu pere a není bohužel stabilní. Čeká ho tak několikeré restartování KJTlogu v průběhu závodu a nejistota, zdali se poslední QSO uloží. Tužka a papír tak zůstává důležitou pomůckou na pracovišti.


Asi dvě hodiny před závodem máme víceméně vše postaveno, Pavel může vytáhnout svoji výbavu provianťáka a pustit se do přípravy obědovečeře. Ta se mu náramně povedla, všichni jej i Šárku chválíme a oceňujeme jejich kumšt, guláš byl vynikající. O proviant se postaral i Laďa, nachystal nám tradiční výtečnou snídani, podívejte se do galerie fotek.
 Závodníci závodí, každý má svoje království. Z mého pohledu byl na 23 cm průběh víceméně standardní, chyběly nám stanice z Ukrajiny, potěšilo spojení do PA, OZ, LY, YO a zejména do LZ na vzdálenost více než 900 km! Zařízení na jedničku, a to včetně modernizovaného rotátoru. Jen únava, která mě nechtěla ráno pustit ze spacáku, byla příčinou toho, že jsem neudělal o pár spojení a bodů více. Tak snad už příště na bedně?!
Na pásmu 13 cm jedeme s výkonem pouhých 910 mW. Může se stát, že při přechodu z 23 cm na 13 cm se QSO nepodaří. Síla signálu je znatelně slabší a každá drobná nepřesnost v natočení ANT může rozhodnout o úspěšnosti kompletního spojení. S ohledem na použitou techniku jsem s výsledkem spokojen.


Jirkovy mikromikrovlny:

Na pracovišti 3,4 GHz až 47 GHz, se oproti MW contestu technicky nic nezměnilo. Super počasí (tedy bohužel bez potřebných bouřkových mraků) bylo předzvěstí standardních výsledků bez překvapení v podobě super spojení rain scatter. Začatek byl poklidný, sbíral jsem spojení napříč pásmy. Ve druhé hodině jsem opustil pracoviště v karavanu a udělal již rutinní spojení v pásmu 47 GHz ze stativu s OK2BFF a OK2R. Bez větru a deště to byla pohoda. Bohužel pro další spojení v tomto super MW pásmu již nemáme protistanice ve vhodném terénním profilu. Poté již klasická práce na MW pásmech. Výzva na různých pásmech a domlouvání spojení přes KST. Bohužel bez odrazů se nedostaneme přes 400 km/QSO. Pozdě večer se po několika pokusech podaří udělat QSO s OK2C na 24 GHz. Je to náš ODX na tomto pásmu - 100km. Bohužel další stanice z Beskyd na super MW již vzhledem k terénnímu profilu ZATÍM udělat nedokážeme. Tentokrát se nepovedlo ani spojeni s SP6GWB na 24 GHz. Měl jiné stanoviště, a tak neprošel ani již jednou úspěšný odraz od vysílače na Pradědu. Celkově se povedlo vyrovnat a mírně překonat výsledky z MW závodu. Takže bez rain scatteru asi dobrý výsledek.   


Na sedmdesátce ohrožoval Ondra náš letitý nejlepší výsledek a celkově dýchal na záda i těm nej...kilowattovějším a nej...oprvkovanějším stanicím. V kategorii "jeden stožár + dvě antény" suverénně vyhrál. Je skvělý a velmi zkušený operátor a závodník a jsme velmi rádi, že se k nám tentokrát přidal. Krásných 240 QSO prakticky bez chatu a bez AP, celkově přes 65000 bodů. To je výsledek, páni! Nejde mi na rozum, jak dobře slyší všechny užitečné signály i bez sluchátek, tedy pouze na vestavěný reproduktor jeho osvědčené FT-847?! Spolu se Šárkou byli velmi vítaným a milým rozšířením našeho kolektivu. Budeme se rozhodně těšit na další společné expedice!


Dvě hodiny po závodě máme sbaleno a vyrážíme téměř individuálně na cestu zpět ke svým domovům. V klubu vyložit, vrátit zapůjčené věci, odvézt karavan a kolem půl jedenácté v noci jsem doma. Náročný, avšak pěkný a úspěšný závodní víkend za námi. Těšíme se na další.


Pozávodní rozbor v klubu se dotkne kromě tradičního téma zjednodušení montáže a demontáže zařízení a antén na stožáry ("křídlaté matičky") také možností snížení spotřeby paliva a hluku elektrocentrál. Zkrátka, stále je co zlepšovat. CUAGN in VHF contest!

Technika:

Band RIG PA ANT
432 MHz FT-847 PA LNA HA8ET - 300W 2x 19el DK7ZB
1,3 GHz FT-897 + transvertor DB6NT PA MOSFET 80W Dish 180cm
2,3 GHz FT-897 + transvertor DB6NT 1W Dish 180cm
3,4 GHz FT-991A + transvertor HR3A 0,1W Flat
5,7 GHz FT-991A + transvertor DB6NT 8W Dish 60cm
10 GHz FT-991A + transvertor OK1FPC 2W Dish 60cm
24 GHz FT-991A + transvertor 200mW Dish 60cm
47 GHz FT817 + směšovač 500µW Dish 60cm

Výsledky:

Band QSO Points ODX
432 MHz 240 65426 PI4GN, 805 km
1,3 GHz 118 36394 LZ2T, 908 km
2,3 GHz 13 2196 OE5VRL, 274 km
3,4 GHz 11 1972 HA2ML, 285 km
5,7 GHz 6 1356 DL0GTH/p, 393 km
10 GHz 24 4119 DL0GTH/p, 393 km
24 GHz 3 171 OK2C, 100 km
47 GHz 2 71 OK2R, 65 km

Jaromír & Jirka
7.7.2022