předchozí další 

Krajské kolo soutěže dětí a mládeže v radioelektronice


V sobotu 15. dubna jsme pořádali krajské kolo soutěže dětí a mládeže v radioelektronice.Letošní soutěž proběhla ve znamení nižší účasti soutěžících z tradičních okresů jako Opava, Frýdek Místek a Karviná. Naštěstí se k nám připojili kolegové ze Vsetína, takže jsme pořádali soutěž rovnou pro dva kraje.

Soutěžilo se jako obvykle ve třech věkových kategoriích: mladší žáci Ž1 (do 12let),  starší žáci (13 - 16let) a mládež  17 - 19let. Začali jsme disciplínou stavba zadaného soutěžního výrobku. 

Letos byly tématem NF generátory. Mladší žáci stavěli jednoduchý generátor obdélníkového průběhu s obvodem 555 s kmitočtovým rozsahem cca 12Hz až 20kHz, v pěti rozsazích a plynulou regulací potenciometrem. Starší žáci měli podobný výrobek, jen doplněný o plynulou regulaci výstupního napětí a zvláštní výstup vybavený tvarovačem pro TTL logiku. Kategorie mládež stavěla kompletní generátor SÍNUS-PILA-OBDELNÍK z "profi" stavebnice. Výrobky nebyly extrémně složité, takže nakonec všem fungovaly.

Během doby, po kterou závodníci stavěli výrobky, odborná porota ve složení  Petr Číp OK2PPC, Robin Kučera OK2UWQ a František Sukup hodnotila přinesené domácí výrobky. I tentokrát byl vidět velký rozptyl náročnosti i kvality provedení - od jednoduchých blikačů až po řízení CNC strojů.

Jako poslední přišel na řadu písemný test teoretických znalostí. I když nepatřil k nejnáročnějším, nikomu se nepodařilo dosáhnout plného počtu bodů.


Výsledky

Moravskoslezský kraj  •  Zlínský kraj •  dohromady

bodování výrobků podrobně:
soutěžní výrobky •  přinesené výrobky

 

Doufáme, že se soutěž dětem líbila a vítězům jednotlivých kategorií přejeme mnoho úspěchů na mistrovství republiky dětí a mládeže v radioelektronice. 

Děkujeme všem soutěžícím za účast a také pořadatelům a porotě za spoustu dobře odvedené práce. 

 


Jiří Geryk
18.4.2017