předchozí další 

2. subregionální závod 2014, Dlouhé Stráně


... aneb, když nám jaro ukáže, zač je toho loket a kdo je pánem na horách.


Nadšeni letošním 1. subregionálem, který jsme netradičně odjeli z Dlouhých Strání, a s dobrým pocitem z opravené R2-CW pro 144 MHz a s opraveným zařízením pro 3,4 GHz, chystali jsme se na letošní druhou expedici. Počet účastníků se ustálil na čísle sedm, kdy se k nám opět přidal Oskar OK2VAZ i s prostornou dodávkou, ze které se tak snadno stane luxusní mikrovlnné pracoviště. Dalšími operátory a pomocníky byli Jirka OK2VWN, Jirka OK2PMJ, Mirek OK2ZM, Laďa, Štěpán a moje maličkost.

Předpověď počasí nevěštila zrovna příjemnou sobotu, v neděli to už mělo být, a nakonec i bylo, docela fajn, slunce, očekávaná teplota nad bodem mrazu. Předpovídaný sobotní déšť při teplotách pod nulou jsem si přeložil jako očekávané sněžení, což je na kopci vždy lepší varianta než déšť. Bez obav jsme nachystali techniku už v pátek, abychom zvládli odjezd z domácího QTH už v sedm ráno. Ranní teplota kolem 5 až 7 stupňů, cestou lehký deštík, ale i sluníčko (Mohelnice). Pod kopcem 4 stupně, na vrcholu se dal očekávat mráz. V závěrečném stoupání sněží, ale jen mírně. Mlha, vítr. Vybaveni jsme, takže bez obav stavíme postupně všechny tři stožáry. První pro dvoumetr, další pro mikrovlny, nakonec pak sedmdesátka.

Jakmile je dostavěno a rozjíždíme závod, dvoumetr vykazuje nezvyklé chování. Špatné PSV, velký odražený výkon, mizerný příjem. Snižujeme buzení a tím vysílaný výkon. Po chvíli laborování je jasno, na anténách se tvoří námraza. Po další hodině je již slušná námraza i na kotvách, které soustavně utahujeme, neboť se pod tíhou ledu stále více uvolňují. Nemáme odvahu v této chvíli při silném větru a s vrstvou ledu na anténách vše sbalit, neboť máme obavy ze zlomení stožáru při jeho pokládání. Doufáme, že noc přečkáme a ráno led povolí, když se do něj opře sluníčko. Předpověď nás uklidňuje, data z radaru ukazují, že se za chvíli vyjasní, ustane soustavné mrholení a přestane se tvořit další námraza.
Kolem třičtvrtě na deset večer letního přichází Oskar od mikrovln, že už další QSO neudělá, s anténami se nedá točit a směřují stále stejným směrem - do země. Stožár nevydržel namáhání a zhroutil se. V tu chvíli je nám jasné, že to na rekordní výsledek nebude. Mirek zatím trpělivě s malým výkonem jede na dvoumetru a protože také málo slyšíme, padá rozhodnutí dát si pauzu, trochu se vyspat, abychom ráno dohnali, co jsme zmeškali. Když se však kolem třetí ranní probouzím se záměrem znovu dvoumetr zapnout, je jasné, že jsme dozávodili. Dvoumetrový robustní stožár také leží na zemi, stejně zdemolovaný jako ten mikrovlnný. Zajišťujeme poslední stojící sedmdesátkový stožár, který nakonec jako jedinný odolal.

Po rozednění většina rozhodla o kapitulaci, i na sedmdesátce máme mizerné PSV a špatný příjem, tak balíme trosky - pravda, jde to snadno, neboť velká část leží už dávno na zemi. Musíme však otloukat led jak z kotev, tak i ze všech kabelů, antén a stožárů. Počasí nám přeje, teplota se dostává na příjemných -3°C, sluníčko se snaží a jen občas se schová za mrak. Radost nám dělá navařené rizoto, teplá strava zkrátka nemá konkurenci. Ve dvě odpoledne SELČ máme sbaleno a vyrážíme k domovu.

Do měsíce se nám snad podaří dát mikrovlny dohromady, aspoň z větší části. Těšíme se tak opět na slyšenou, tentokrát v Mikrovlnném závodě, opět z JO80NB!


Technika :
2m - R2CW + budič + PA 2x GI7BT - 600W , ANT 2x 10el DK7ZB + LNA HA8ET
70cm - TS-790E + PA - 200W , ANT 2x 19el DL6WU + (LNA ATF 54143)
23cm - FT897 + transvertor DB6NT + PA MOSFET 80W , ANT 1,8m Dish
13cm - FT897 + transvertor DB6NT 1W , ANT 1,8m Dish
9cm - FT897 + transvertor HR3A 0,1W anténa Flat
6cm - FT897 + transvertor DB6NT 8W ANT Dish 60cm
3cm - FT897 + transvertor, design OK1FPC 2W ANT Dish 60cm

Výsledky:
Pásmo QSO Bodů ODX
2m 176 35070 b. YU7ACO
70cm 29 3042 b. DK2A
23cm 26 3046 b. HA1KYY
13cm 6 502 b. OL4K
9cm 1 50 b. OK2ZTK
6cm 2 150 b. OK2C
3cm ... ... b. ...

Jaromír OK2BFO
8.5.2014