předchozí další 

Mikrovlnný závod 2013, Svinec


Kolektivem tradičně opomíjený a přehlížený žížalkový závod, který však hraje důležitou roli v celkovém ročním zúčtování MČR v práci na VKV. V tomto smyslu byl stejný i ten letošní. Ačkoliv účast členů radioklubu i dalších pomocníků byla během montáže a demontáže stanoviště uspokojivá, závodní operátoři byli jen dva: předseda Jirka, OK2VWN a Jaromír, OK2BFO. Ale pokud jde o novinky, pak byl letošní závod od minulých poněkud odlišný.
---------------------------
Zásadní změnou byla předsedova nová parabola o průměru 1,8 metru, která dominovala nejen stožáru, ale můžete ji vidět na většině fotek v galerii níže. Ozařovač je z dílny Petra, OK2ULQ, ostatní je vlastnoručním dílem předsedy, za což zaslouží velkou porci uznání a pochvalu. Další technická vylepšení byla již jen drobná, např. notebook s pořádným rozlišením, ať nám vejdou ta wokna pěkně na obrazovku najednou, příp. nová trasa vedení siloviny z bunkru již nikoliv dveřmi, ale fungl novým komínem.
---------------------------
Stanoviště stavíme až po poledni, v dáli vidíme, jak se blíží déšť, přesto nespěcháme, kdybychom nezmokli, nebylo by to ono. Převléknout do suchého, aspoň ponožky, nohy v suchu, to je základ. Závod rozjíždí předseda a vydrží u zařízení po většinu závodu. Trpělivě loví jedno spojení za druhým. Zde je nutno poděkovat trpělivcům i na druhé straně éteru, neboť naše mikrovlny jsou vybaveny jen mikrovýkony. Murzilku zvládáme jen s pomocí Wiki, resp. Mr. Google :- D. Takže, co jde snadno na chatu, vzduchem tlačíme jen stěží. Naše stupnice nejsou kalibrované, stejně ani ukazatel historického rotátoru Sever, takže je občas těch stupňů volnosti přehršle a udělat QSO na jeden ťuk nejde.V červnu topení na kopec nebereme, propanbutanová bomba tedy zůstala doma. Na kopci je však tentokrát poněkud chladno, což řešíme čajem s přívlastkem. Spojení postupně přibývají, ale jen ta klasická, specialitky typu Rain Scatter a Aero Scatter se teprve učíme. Zařízení funguje bezvadně, rušení zanedbatelné, i když o OL9W na Radhošti nelze nevědět. Máme dostatek času debatovat o dalších možnostech, technických vychytávkách a výzvách, které nás čekají.
---------------------------
V noci slušně sprchne, ale ráno už zase sluníčko mezi mraky poctivě hřeje. O pohromě ve zbytku republiky nemáme moc informací, zpravodajství prakticky nesledujeme. Ale měli bychom. Ke konci závodu přicházejí kolegové, aby pomohli stanoviště sbalit. Od Lysé hory i z Jeseníků se blíží déšť. Přestože balíme v rekordním čase, opět trochu promokneme. Celkově pohodový závod s výsledkem, který odpovídá naší konstalaci, viz předběžné výsledky. Těšíme na slyšenou příště, při Polním Dni, pravděpodobně z JN89XN. TNX FER QSO, CUAGN ES VY 73!
-----------------------------------------------

-----------------------------------------------

Technika :
23cm - FT897 + transvertor DB6NT + PA MOSFET 80W , parabola 180cm
13cm - FT897 + transvertor DB6NT 1W , parabola 180cm
9cm - FT897 + transvertor HR3A 0,1W anténa Flat
6cm - FT897 + transvertor DB6NT 50mW ANT Dish 60cm
3cm - FT897 + transvertor, design OK1FPC 500mW ANT Dish 60cm

Výsledky:
Pásmo QSO Bodu ODX
23cm 43 7935 b. IK3GHY, 619 km
13cm 10 1416 b. DL0GTH, 525 km
9cm 4 133 b. OK2UKG, 49 km
6cm 5 343 b. OK5Z, 140 km
3cm 12 1194 b. OE3C/P, 274 km

-----------------------------------------------

-----------------------------------------------


Jaromír
3.6.2013