předchozí další 

A1 contest 2011


Málokdy se stává, že můžeme při plánování A1 contestu vůbec uvažovat o expedici na Dlouhé Stráně. Většinou totiž počasí počátkem listopadu způsobí, že se jejich nadmořská výška 1350 m.n.m. stane jednoduše nedostupnou, nebo v něm nelze pracoviště postavit, příp. v něm oněch 24 hodin vydržet. Letos tomu však bylo jinak, příznivě pro nás.Příprava letošního A1 contestu probíhala standardním způsobem až do okamžiku, kdy jsme se dozvěděli o zájmu Petra OK2ULQ, Milana OK2IMH a Magdy, zúčastnit se alespoň části naší expedice a nadto i exkurze do nitra elektrárny. Operativně jsme den před odjezdem na kótu domluvili exkurzi i pro nás. Takže dohromady jede 7 účastníků, 2 silné vozy a jeden osvědčený pojízdný stan. Abychom stihli exkurzi a stavbu stanoviště včas, vše potřebné jsme naložili už v pátek a v sobotu vyrazili netradičně brzy, kolem sedmé hodiny ráno.
---------------------
Plán odjezdu klapnul téměř dokonale, mírné zpoždění (Ikův klíčový manévr) se podařilo pohodlně eliminovat plynulou jízdou ve stylu start-cíl, tj. bez zbytečných zastávek. Brzdíme tak až u lanovky v Koutech, kde nás čeká trojice našich přátel s bábovkou na uvítanou :). Společně vyrážíme k elektrárně a chvíli po desáté už se hrneme do informačního střediska a s úspěchem zde obsazujeme první brázdu. Dozvídáme se mnoho zajímavostí o elektrárně i o masivu Mravenečníku. Poutavá prohlídka kaverny završuje naši účast na exkurzi, odpoutáváme se od ostatních a vyrážíme směr vrchol. Asi v půli cesty nás zaujala rozvířená hladina dolní nádrže, podle všeho mohutným přítokem mas vody přes turbíny.
---------------------
Předpověď počasí vnadila na slunečný víkend s teplotami až 17°C ale u horní nádrže panuje mlha s viditelností do 30m, silný vítr a teplota do 10°C. Vybalujeme a stavíme naše soutěžní QTH. Vzhledem k tomu, že je nás celkově sedm a pracoviště jen jedno, máme vše postaveno v rekordním čase a cca 1,5 hodiny před závodem jsme plně připraveni vysílat.
---------------------
Petr, Milan a Magda mají dostatek času pořídit nevšední fotky, leč počasí zkouší jejich připravenost a dovoluje fotit buď pouze mlhu anebo nejbližší objekty v časových oknech kolem 3 vteřin, kdy se mlžné mraky roztrhají. Zkrátka, tohle nevyšlo. Trojice se s námi v pozdním odpoledni loučí, sedá do svého oře a odjíždí. Děkujeme za pomoc.
---------------------
Závod rozjíždí Mirek, CW provoz je jeho doména. Při plném výkonu však záhy zjišťujeme, že v silném elmag poli šifruje prototyp WinKey2 a nelze tak pro klíčování použít ani KJTlog ani pastičku. S ručním klíčem by závod byl dřina, vrháme se na opravu. Porada techniků zjišťuje, jaké prostředky máme na palubě k dispozici a řešení na sebe nenechává dlouho čekat. Je rozhodnuto, musíme sbaštit Hermelín, jeho obal ve chvíli tvoří dostačující stínění pro WinKey2 a můžeme vesele pokračovat v boji o co nejlepší výsledek. S postupem času se šifrování objevuje ještě několikrát, naštěstí jen na chvíli. Každopádně toto musíme vylepšit. Většinu času u zařízení tráví a nejvíce QSO dělá Mirek, trochu pomáhají Ika a Jaromír. Účast stanic není špatná, daří se QSO do I, HA, D, F, EW, PA, ON, LY, atp. Rušení celkově minimální, mrzí nás stížnosti od OL1B, kterým náš signál z malé vzdálenosti (30 km, 270°) dělá problémy. Suchý vrch (JO80IB) navíc leží přesně v našem nejvýnosnějším směru, tedy na západ.
---------------------
V noci se vítr stupňuje určitě přes 22 m/s (80 km/h), houpe se stan i Pajero, stožár dostává pěkně zabrat. Musíme přitáhnout kotvy, které v důsledku vlhkosti a náporu větru trochu povolily. Vítr s sebou však odvanul i mraky a mlhu, ráno je slunečné s mírnou oblačností, sledujeme nádherný východ Slunce, a po zbytek dne si užíváme pěkné, ale stále větrné počasí s teplotami kolem 6°C.
---------------------
Technika:
2m - R2CW + budič + PA 2x GI7BT - 400W , ANT 2x 10el DK7ZB + LNA MGF1302
---------------------
Výsledek:
355 QSO, 116000b., ODX:F5SE/P 950b.
---------------------
O proviant se postarali Jirkové, máme výtečný gulášek s příslušenstvím, olomoucké speciality, sladkosti pro mlsouny, dostatek teplých i vychlazených tekutin a hlavně jsme měli ten Hermoš! Vydatně posilněni vyhlížíme konec závodu, Mirkovo vysvobození, balíme bleskově a sehraně v čase pod jednu hodinu, unaveni vyrážíme k domovu. Cestou ještě prodiskutujeme pár klubovních záležitostí. Doma vybalíme a uklidíme, tím pro nás letošní závodní sezóna končí. Hurá do příprav na další! CUAGN


Jaromír
6.11.2011